[ad_1]

طبق اخبار رسیده به نقل از کمیته هماهنگی هفته جهانی فضا در ایران، بیش از نیم قرن از پرتاب اولین ماهواره به فضا می‌گذرد. پرتاب اسپونتیک ۱ منجر به آغاز عصر فضا شد و صدها مأموریت کوچک و بزرگ پس از آن چشم ما را به روی دنیایی بزرگتر گشودند.

در همه این سال‌ها یکی از مهمترین مأموریت‌های اکتشافی ما مطالعه و کاوش سیارات فراخورشیدی بوده‌اند و اکنون که از کشف اولین سیاره فراخورشیدی نزدیک به ۳۰ سال می‌گذرد، بیش از ۳۴۰۰ سیاره دیگر نیز شناخته شده‌اند که حدود ۳۰ سیاره از آن‌ها هم‌اندازه و مشابه زمین هستند و ممکن است شرایط حیات را داشته و زیست پذیر باشند.

در این سال‌ها این مأموریتها هرکدام به گونه‌ای ما را نسبت به گذشته کنجکاوتر کردند و باعث شدند بیش از پیش برای یافتن و سفر به دنیاهای زیست پذیر تلاش کنیم. همین موضوع مجمع هفته جهانی فضا را برآن داشت تا شعار امسال هفته جهانی فضا را «کاوش دنیا‌های جدید در فضا» انتخاب کند، شعاری که به پررنگ شدن نقش کشف سیارات زمین مانند و جستجوی حیات فرازمینی کمک می‌کند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۹، ۴ تا ۱۰ اکتبر (۱۲ تا ۱۸ مهرماه) هرسال را به‌عنوان «هفته جهانی فضا» نام‌گذاری کرد. هدف از نام‌گذاری این هفته، ترویج دانش و فناوری فضایی در میان عموم مردم است. در طول این هفته، انجمن‌ها و مراکز فضایی در سراسر دنیا در برای آموزش و آگاهی بخشی برنامه‌های متعددی را برگزار می‌کنند که منجر به تشویق جوانان به این علم و همچنین ایجاد همکاری‌های بین‌المللی در برای توسعه علوم فضایی می‌شود.

یکی از نکات برجسته شعار امسال، اهمیت اکتشاف و استفاده از منابع فضایی برای بهره‌برداری از سیارک‌هایی است که از سنگ و مواد فلزی مانند آهن، نیکل و کبالت و مقادیر اندکی فلزات قیمتی مانند طلا، پلاتین و رودیم تشکیل شده‌اند.

سال گذشته، «سنجش‌ازدور، توانمندسازی آینده» به‌عنوان شعار هفته جهانی فضا انتخاب شده بود تا نقش سنجش از دور از فضا در بهبود زندگی بشر مورد توجه قرار بگیرد. در این سال، بیش از ۲۷۰۰ رویداد در ۸۶ کشور دنیا برگزار شد و بدین‌ترتیب سال ۱۳۹۵، بزرگ‌ترین جشن فضایی تاریخ برگزار شد. اگرچه شکست این رکورد در سال ۱۳۹۶ چندان دور از ذهن نیست.

امسال نیز همچون سال‌های گذشته کمیته هماهنگی هفته جهانی فضا در ایران زیرنظر مجمع هفته جهانی فضا (WSWA) برای برگزاری و هماهنگی هرچه بهتر رویدادهای این هفته اقدام کرده است.

در ایران همچون سایر کشورها برنامه هایی نیز از جانب سازمان های مردم نهاد و مراکز علمی برگزار می شود. امسال مرکز علوم و ستاره شناسی تهران، انجمن نجوم آیاز، انجمن اخترشناسی شیراز، انجمن نجوم ایران، انجمن نجوم دانشگاه تبریز، انجمن علمی هوافضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، خانه نجوم سازمان فرهنگی شهرداری قم و… برنامه هایی را برای این هفته در نظر گرفته اند.

کمیته هماهنگی هفته جهانی فضا در ایران اعلام کرد که دیگر مراکز علمی برگزارکننده مراسم هفته جهانی فضا نیز می‌توانند برنامه های خود را برای اطلاع رسانی بیشتر در وب‌سایت رسمی هفته جهانی فضا یا در صفحه ایران این وب سایت در اینجا ثبت کنند.

[ad_2]

مرجع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookDigg thisShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *