[ad_1]

طبق اخبار رسیده به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، چهاردهمین نشست سالانه مجمع آسیایی فناوری نانو (Asia Nano forum-ANF summit ۲۰۱۷) روزهای ۳۰ و ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ در شهر «جوهورباهرو» کشور مالزی برگزار شد. در این نشست، دو طرح از سوی هیئت ایرانی مطرح و مورد تصویب قرار گرفت.

طرح اول مربوط به برگزاری نشست مشترک آسیا و اروپا تحت عنوان «گفتگوی آسیا و اروپا در حوزه ایمنی نانو و گواهی‌دهی محصولات نانو» در تاریخ هفتم آذر ماه ۱۳۹۶ همزمان با برگزاری کنفرانس بین المللی نانوپزشکی و ایمنی نانو (۸-۹ آذر ۱۳۹۶) در تهران بود.

پیشنهاد این نشست، قبلا به‌ وسیله‌ ستاد فناوری نانو به نمایندگان مرتبط در اتحادیه اروپا ارائه شده بود. پیشنهاد برگزاری این نشست با همکاری مجمع آسیایی نانو مورد استقبال اعضا قرار گرفت و تصویب شد.

هدف از آغاز این گفتگو بین کشورهای آسیایی و اروپایی، تبادل تجربیات و دانش در این حوزه و به اشتراک گذاشتن تلاش‌ها و منابع و همچنین هماهنگ کردن فعالیت‌ها و برای‌گیری‌های مرتبط با حوزه ایمنی و گواهی‌دهی در فناوری نانو است.

ایران به همراه چند کشور آسیایی دیگر شامل روسیه، تایوان، مالزی و تایلند، از کشورهای پیشرو در حوزه استانداردسازی و گواهی‌دهی به محصولات فناوری نانو به شمار می‌روند. همچنین ایران با ایجاد زیرساخت‌های لازم در وزارتخانه‌های مرتبط، گام‌های عملیاتی موثری را در این راستا برداشته است.

به علاوه ایران تاکنون ۶۱ استاندارد ملی و ۳ استاندارد بین المللی (در کمیته استانداردسازی سازمان ایزو ISO/TC۲۲۹) را تدوین کرده، هم اکنون ۴ استاندارد بین المللی دیگر را در دست تدوین دارد. 

مجمع آسیایی نانو، شبکه‌ای متشکل از ۱۵ کشور آسیایی شامل ایران، کره جنوبی، ژاپن، مالزی، استرالیا، اتریش، تایلند، فیلیپین،استرالیا و تایوان است که در حوزه‌های استاندارد، آموزش، تجاری سازی، ایمنی و زیرساخت مرتبط با فناوری نانو با هم همکاری می‌کنند. معاونت این مجمع در دو سال گذشته به عهده نماینده ستاد فناوری نانو بوده است.

[ad_2]

مرجع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookDigg thisShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *