[ad_1]

طبق اخبار رسیده به نقل از نیواطلس، درد اگر چه احساس نامطلوب و آزاردهنده ای است، اما یکی از کارکردهای مهم بدن تلقی می شود که انسان را از وجود مشکلی جدی در یکی از اندام های خود مطلع می کند.

با این حال برخی بیماری ها با احساس درد مداوم و طولانی مدت همراه هستند و همین مساله موجب آزار شدید افراد می شود. تسکین درد امروزه با استفاده از داروهای شیمیایی صورت می گیرد که بسیاری از آنها عوارض جانبی ایجاد می کنند. اما ژن درمانی فرصت های جدید و منحصر به فردی را در این زمینه هم ایجاد کرده است.

به تازگی دانشمندان انگلیسی موفق به درمان اعضای یک خانواده ایتالیایی شده اند که به علت برخی تغییرات ژنتیکی قادر به درک درد نبوده اند. این بیماری که به CIP مشهور است به ندرت رخ می دهد، اما می تواند برای مبتلایان مشکلات جدی ایجاد کند.

محققان برای حل مشکل مذکور وضعیت ژنتیکی اعضای این خانواده را بررسی کردند و متوجه شدند علت وقوع این مشکل جهش یکی از ژن های آنان موسوم به ZFHX۲ است که علائم مربوط به وجود درد را ارسال می کند.

آنان با دستکاری ZFHX۲ توانسته اند احساس درد را برای خانواده مذکور ممکن کنند و حالا می گویند با اعمال معکوس این روش از بین بردن احساس درد در افرادی که از سردردهای مزمن یا دردهای شدید ناشی از سوانح مختلف رنج می برند، ممکن خواهد بود.

تا پیش از این ژن های دیگری مانند SCN۹A  و  PRDM۱۲در این مساله دخیل دانسته می شدند. اما با شناسایی ژن ZFHX۲ به نظر می رسد امیدهای تازه ای برای ژن درمانی درد به وجود آمده است.

[ad_2]

مرجع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookDigg thisShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *