[ad_1]

به گزارش خبرنگاران، مهدی صفاری نیا ، دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) امروز در نشست خبری در خصوص برگزاری مسابقه دانش آموزی نور اظهار داشت: رویداد دانش آموزی نور نقطه ای برای فعالیت های دانش آموزان و یادگیری خلاقیت و انجام کار تیمی است که در قالب جایزه مصطفی (ص) برگزار می شود.

او با بیان اینکه این دومین دوره برگزاری مسابقه دانش آموزی نور است، اظهار داشت: امسال نزدیک به دو هزار اثر فیلم از سوی گروه های دانش آموزی در زمینه های فیزیک، زیست، ریاضی یا به صورت ترکیبی به دبیرخانه این مسابقه ارسال شده است.

او با بیان اینکه پنج هزار و ۱۰۰ دانش آموز در قالب دو هزار و ۱۹۴ گروه اثرات خود را ارسال کرده اند، افزود: قرار است از برگزیدگان این مسابقه عید قربان تقدیر و جوایزی به آنها نیز اعطا شود. در مسابقه دانش آموزی نور تیم هایی از کشورهای پاکستان و افغانستان داشتیم که در اولین دوره این تیم ها وجود نداشتند.

او با تاکید بر اینکه مسابقه نور پیام علم را به سطح جامعه گسترش می دهد اظهار داشت: این دوره با بزرگداشت «جکی یینگ» برگزار می شود.

صفاری نیا با بیان اینکه مسابقه دانش­ آموزی نور، بهانه‌ای است تا دانش‌آموزان به انجام آزمایش­ های متفاوت علمی ترغیب شوند و نتیجه آزمایش‌های خود را در قالب فیلم‌های یک دقیقه‌ای به دبیرخانه مسابقه ارسال کنند.در این مسابقه حدود دو هزار فیلم کوتاه ۶۰ ثانیه­ ای از آزمایش­های علمی داوری شدند.

به گفته او، جذابیت نمایشی برای همگان، مهمترین شاخص‌ ارزیابی آثار است و پس از آن دقت علمی بیان موضوع، کیفیت اجرای آزمایش یا ساخت ابزار، تاثیرگذاری بر مخاطب و ارزش آموزشی اثر، میزان تلاش و همکاری گروهی در ساخت اثر، ملاک ارزیابی آزمایش­ها بوده و همچنین کیفیت ساخت فیلم و قابلیت نمایشی بودن فیلم در برنامه تلویزیونی هم حائز اهمیت است.

او افزود:  ۲۳۱ دانش ­آموز در قالب ۱۰۵ گروه دانش ­آموزی در این مسابقه منتخب شده ­اند و ۱۰۰گروه برتر باید انتخاب می ­شدند اما به دلیل هم رتبه بودن ۵ گروه از دانش ­آموزان ۱۰۵ گروه برگزیده شدند.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی اظهار داشت: منتخبین این مسابقه از استان­های تهران، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، سمنان، کرمان، فارس، آذربایجان شرقی، گلستان، مرکزی، کردستان، البرز، خراسان رضوی، خوزستان، قم، همدان، زنجان، مازندران، یزد، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد هستند و مراسم اختتامیه و اهدای جوایز در ۱۰ شهریورماه سال جاری مصادف با عید قربان در محل تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می­ شود.

به گفته او، بنا داریم سومین دوره را بزرگداشت ابن رزاز جزری مخترع، ریاضی‌دان و صنعت‌گر در سال آینده برگزار کنیم؛ همچنین پیش بینی شده که این مسابقه برای سومین دوره خود در دو بخش دانش آموزی با موضوع مکانیزم و بخش پژوهشسرایی با موضوع روباتیک برگزار شود.

او تاکید کرد: هدف از اینکه پژوهشسراها می توانند در این مسابقه شرکت کنند این است که ما علاوه بر افراد حقیقی، افراد حقوقی در مسابقه داشته باشیم.

[ad_2]

مرجع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookDigg thisShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *