[ad_1]

طبق اخبار رسیده به نقل از واحد علوم و تحقیقات، علی کاظمی تبریزی پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات با همکاری وحید اتقیا و فرهاد زینلی موفق به ساخت کاغذ از الیاف گیاه لیف (Luffa Cylindrica) شدند.

علی کاظمی تبریزی پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات و مجری این طرح با اشاره به کاهش ۸/۳ میلیون هکتاری سطح جنگل های ایران طی چند دهه گذشته گفت: کاهش سطح جنگل ها در ایران که حائز رتبه ۴۵ در بین ۵۶ کشور دارای جنگل است، وضعی نگران کننده را رقم زده است.

او با بیان اینکه واردات محصولات چوبی، کاشت گونه های سریع الرشد (زراعت چوب)، حفاظت بهتر محصولات چوبی، تقویت بخش بازیابی و خروج دام از جنگل از جمله راه کارهای مناسبی است که می توان جایگزین برداشت از جنگل ها قرار داد، افزود: یکی از راهکارهای موجود که شاید تا به امروز به آن کمتر توجه شده است، استفاده از گیاهان غیرچوبی در ساخت محصولاتی بر پایه الیاف یا ذرات چوبی است.

این پژوهشگر تاکید کرد: گیاه لیف (Luffa Cylindrica) از رشد خوبی برخوردار است، این گیاه یکساله بوده و در مناطق شمالی کشور و در اقلیم گرم و مرطوب قابلیت کشت دارد.

کاظمی تبریزی ادامه داد: این گیاه در طول یک فصل رشد، ممکن است تا ارتفاع ۱۰ متر و بیشتر برسد. گیاه لیف دارای میوه ای است که تا زمان سبزرنگ بودن، قابلیت خوراکی دارد و زمانی که رنگ میوه گیاه لیف به سمت زردی رود بخش درونی آن به شکل فیبری در خواهد آمد که اکثرا در ساخت اسفنج و لیف مورد استفاده قرار می گیرد.

او عنوان کرد: بر این اساس تحقیقات خود را برای ساخت کاغذ از فیبر میوه گیاه لیف آغاز کردیم.

این محقق اظهار داشت: الیاف ساخت شده از گیاه لیف در اختراع پیش رو، از ابعاد و شرایط مقاومتی مناسبی برخوردار است. در آزمایش های صورت گرفته برای تعیین درصد ترکیبات در میوه این گیاه مشاهده شد که ماده فیبری موجود در آن از میزان سلولز بالایی برخوردار و میزان لیگنین آن پایین بوده و در عمل می توان از میوه گیاه لیف، ماده ای مناسب برای تهیه خمیر کاغذ ساخت کرد.

به گفته کاظمی تبریزی، ویژگی های مقاومتی کاغذهای ساخت شده از این گیاه نه تنها مشابه بلکه در برخی موارد بهتر از کاغذهای تولیدی در صنعت، نظیر کاغذ کرافت چوکا از پهن برگان و کاغذ سودای پارس از الیاف باگاس دارد.

او تاکید کرد : با حمایت و انجام طرح ملی بر روی این محصول می توان کشور را از نظر ساخت کاغذ بی نیاز نموده و به عدم استحصال درختان کشور کمک کرد.  

میوه گیاه لیف

[ad_2]

مرجع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookDigg thisShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *