[ad_1]

طبق اخبار رسیده به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رضا زند مدیرعامل یک شرکت فعال در زمینه صنایع دریایی با اشاره به روند اجرایی شدن طرح  «شناور حمل بار و مسافر با جنس بدنه‌ الیاف کربنی» بیان کرد: فاز اول این طرح باهدف تعمیرات شناور شروع شد و پس از طی مراحل اولیه و به دلیل ملاحظات اقتصادی وارد فاز دوم (ساخت)شد.

او افزود: در این پروژه با همکاری یک  شرکت سوئدی، بر پایه روش ترکیب در خلأ(VIP) و با به‌کارگیری ماده SCC و با پوشش الیاف،اقدام به ساخت کردیم. 

زند با اشاره به قابلیت‌های این شناور تصریح کرد: در کشور ما برای ساخت شناور همواره آلومینیم مدنظر  است که این خود بر قیمت شناور می‌افزاید،  اما در طرح ابداعی ما از فیبر کربنی به‌عنوان بدنه استفاده  می‌شود که نه‌تنها ارزان و کاملاً رقابتی است، بلکه دارای مزیت طول عمر و هزینه‌ی نگهداری پایین است. 

این فعال حوزه فناوری بابیان اینکه این فناوری ازجمله فناوری‌های خاص اروپا است گفت: این طرح  با همکاری و آموزش سوئدی‌ها به ایران منتقل‌شده است و ما را بی‌نیاز از بیگانه کرده است.

به گفته او، همچنین این شناور توانایی جلب بازارهای خارجی را برای ارائه‌ی سلیقه ایرانی درزمینه‌ شناورهای تفریحی دارد منتها سرمایه‌گذاری و رفع موانع بانکی از نیازهای اصلی رشد این صنعت است. 

زند بابیان اینکه طراحی و ساخت این شناورها سیار سریع است، اضافه کرد :این شناور فرصت‌های زیادی را برای طراحی‌های موردنیاز داخلی و سازگاری‌های محیط زیستی فراهم کرده است، همچنین به دلیل مقاومت پایین بدنه نسبت به شناورهای فلزی، دارای عمر و مصرف سوخت پایین است و مشکل زنگ‌زدگی را ندارد.

[ad_2]

مرجع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookDigg thisShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *